menu menu Turinys
download Atsisiųsti PDF

Jūs esate:

Pradžia

BALTARUSIJA

A. Lukašenka dalyvauja Rusijos kare prieš Ukrainą, tačiau agresoriumi savęs nelaiko

A. Lukašenka dalyvauja Rusijos kare prieš Ukrainą, tačiau agresoriumi savęs nelaiko

A. Lukašenka dar 2021 m. antroje pusėje pradėjo aktyviai remti Rusijos viešąją komunikaciją dėl Ukrainos: akcentavo tariamai agresyvias Ukrainos intencijas ir kaltino ją dėl situacijos eskalavimo, tvirtino, kad Ukraina esą prarado savarankiškumą ir yra JAV įrankis veikti prieš Rusiją. Ši komunikacija paaštrėjo 2021 m. rugsėjį vykstant bendriems Rusijos ir Baltarusijos mokymams „Zapad 2021“. Tuomet A. Lukašenka pirmąkart įvardijo Ukrainą kaip karinę grėsmę Baltarusijai.

Argumentuodamas situacijos Baltarusijos–Ukrainos pasienyje blogėjimu, A. Lukašenka 2021 m. rudenį paskelbė apie sprendimą sustiprinti sienos perimetrą ginkluotųjų pajėgų padaliniais ir 2022 m. pradžioje kartu su Rusija surengti mokymus „Sąjungos ryžtas“ Baltarusijos teritorijoje. Su Sąjunginės valstybės reagavimo pajėgų patikrinimo priedanga 2022 m. sausį–vasarį Rusija perdislokavo į Baltarusiją beprecedenčio masto sausumos ir oro pajėgas, o vasario 24 d. pradėjo puolimą Kyjivo kryptimi.

Visapusiška A. Lukašenkos parama sudarė sąlygas Rusijos puolimui Ukrainos šiaurėje. Baltarusijoje dislokuoti raketų kompleksai ,,Iskander“ leido daug raketų į Ukrainos teritoriją. Baltarusijos teritorijoje dislokuoti ir iš Rusijos atskridę bombonešiai ir atakos orlaiviai rengė antskrydžius į Ukrainą. Baltarusijos kariniai ir civiliai aerodromai taip pat naudoti logistikai ir medicinos paramai. Užsitęsus karui ir Rusijai vis labiau stingant ginkluotės, Baltarusija teikia Rusijai paramą perduodama kovos techniką, ginkluotę ir amuniciją.

A. Lukašenka kaltina Ukrainą, kad ji neva rengiasi pulti Baltarusiją. Vis dėlto A. Lukašenka atmeta įsitraukimo į karinius veiksmus Ukrainos teritorijoje galimybę. Jis pripažįsta, kad Baltarusija dalyvauja Rusijos vadinamojoje „specialiojoje operacijoje“, bet pabrėžia Baltarusijos atliekamą vaidmenį – Baltarusija neva saugo Rusijos užnugarį. Nepaisant menamos grėsmės iš Vakarų, nuo 2022 m. vasario Baltarusijos pajėgos yra dislokuotos pasienyje su Ukraina.

Rusija laisvai naudojasi Baltarusijos karine, civiline infrastruktūra ir kita parama. 2022 m. spalį A. Lukašenka paskelbė, kad dėl padidėjusių grėsmių Sąjunginei valstybei iš Vakarų ir Ukrainos jis su V. Putinu nusprendė aktyvuoti bendrą Rusijos ir Baltarusijos regioninę karinę grupuotę. Prisidengiant šiuo pranešimu į Baltarusiją dar kartą perdislokuotas didelis Rusijos pajėgų kontingentas. Taip pat Rusija planuoja paruošti Baltarusijos GP orlaivius nešti branduolinius užtaisus.

Rusijos prezidentas V. Putinas pernai gruodį lankėsi Minske, demonstruodamas artimiausią išlikusią partnerystę su A. Lukašenka AP / Scanpix nuotrauka
Rusijos prezidentas V. Putinas pernai gruodį lankėsi Minske, demonstruodamas artimiausią išlikusią partnerystę su A. Lukašenka AP / Scanpix nuotrauka

Galimybė Rusijai bet kada perdislokuoti reikiamo dydžio pajėgas į Baltarusijos teritoriją neigiamai veikia Lietuvos ir kitų NATO narių saugumą. Konflikto su Vakarais atveju Rusija nevaržomai naudotųsi Baltarusijos teritorija, oro erdve ir infrastruktūra. Be to, A. Lukašenka Rusijai suteiktų ir reikalingą karinę paramą.

RUSIJOS PAJĖGOS BALTARUSIJOJE IR JŲ VEIKSMAI PRIEŠ UKRAINĄ

Spausdinti print