Išaiškinti ir sulaikyti Baltarusijai šnipinėję asmenys
2023 m. lapkritį daugiau nei metus trukęs kontržvalgybos tyrimas pasiekė kulminaciją. Pagal AOTD surinktą ir pateiktą informaciją pradėjus ikiteisminį tyrimą, buvo sulaikyti du Lietuvos Respublikos piliečiai – vyras ir moteris (sugyventiniai), įtariami bendradarbiavimu su Baltarusijos Respublikos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo Vyriausiąja žvalgybos valdyba (Baltarusijos GRU). Jiems pareikšti įtarimai dėl šnipinėjimo pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 25 straipsnio 4 dalį ir 119 straipsnio 2 dalį.
Vienas iš minėtų asmenų šnipinėjimo tikslais buvo tapęs Lietuvos šaulių sąjungos nariu. Už atlygį vykdydami Baltarusijos GRU užduotis, įtariamieji įvairiais būdais rinko ir perduodavo informaciją operacinės žvalgybos kuratoriui. Baltarusijos karinę žvalgybą domino informacija apie Lietuvoje dislokuotą Lietuvos kariuomenės ir NATO karinę techniką bei ginkluotę, karinių dalinių, Lietuvos strateginių objektų infrastruktūrą, jų apsaugos lygį ir režimą, Lietuvos šaulių sąjungos veiklą ir mokymų turinį, pasirengimą šalies gynybai. Baltarusijos GRU taip pat norėjo sužinoti apie pasirengimą NATO viršūnių susitikimui Vilniuje ir jo metu taikytas saugumo priemones, Baltarusijos opozicijos veiklą Lietuvoje ir Lietuvos piliečius, kuriuos galėtų užverbuoti Baltarusijos žvalgyba. Nors minimų asmenų surinkta ir perduota informacija buvo neįslaptinta, šie duomenys yra reikalingi tiek Baltarusijos, tiek Rusijos ginkluotosioms pajėgoms ruošiant karinės agresijos prieš kaimynines valstybes planus bei kitaip veikiant prieš Lietuvą.
Vykdydami tyrimą, Lietuvos pareigūnai nustatė Baltarusijos GRU naudojamus asmenų įtraukimo į žvalgybos veiklą būdus, vykdytos žvalgybos operacijos taktiką, ryšio tarp kuratoriaus ir užverbuoto asmens palaikymo metodus – nuo užduočių gavimo iki surinktos informacijos perdavimo. Tiriant surinkta vertingos informacijos apie Baltarusijos GRU veiklos metodus, būdus, priemones, naudojamas konspiracines patalpas, atsiskaitymo už informaciją schemas ir Baltarusijos piliečių, buvusių valstybės pareigūnų, indėlį teikiant paramą Baltarusijos žvalgybos tarnybų vykdomoms operacijoms.
Šis atvejis dar kartą patvirtina, kad bet kuris Lietuvos pilietis gali tapti priešiškų žvalgybos tarnybų taikiniu, net jei neturi prieigos prie įslaptintos informacijos. Asmenims verbuoti naudojami įvairūs būdai – šantažuojama, pasinaudojant asmens pažeidžiamumu, tokiu kaip prasta finansinė padėtis, priklausomybės ar ideologija. Baltarusijos žvalgybos tarnybos taip pat naudojasi buvusiais Baltarusijos valstybės tarnautojais, teisėsaugos ir saugumo institucijų darbuotojais verbuojant ar teikiant kitą pagalbą.

Lietuvos žvalgybos tarnybos primena, kad Lietuvos Respublikos baudžiamasis kodeksas užtikrina teisėtą galimybę išvengti baudžiamosios atsakomybės asmenims, laiku ir tinkamai informavusiems apie jau vykdomą šnipinėjimo veiką arba pirmuosius tokios veiklos žingsnius, kai jiems yra siūloma rinkti ir užsienio žvalgybai teikti tiek įslaptintą, tiek neįslaptintą, viešo pobūdžio informaciją. Raginame asmenis, kontaktavusius su užsienio žvalgybos tarnybomis, kreiptis į Lietuvos žvalgybos pareigūnus, tokiu būdu ne tik išvengiant baudžiamosios atsakomybės, bet ir padedant užkardyti vykdomą nusikalstamą veiką, kuri gali sukelti didelę žalą Lietuvos nacionaliniam saugumui.