download Atsisiųsti PDF

Jūs esate:

Pradžia

KINIJA

Kinija vykdo technologinį šnipinėjimą, siekdama paspartinti ekonomikos plėtrą ir modernizuoti kariuomenę

Kinija vykdo technologinį šnipinėjimą, siekdama paspartinti ekonomikos plėtrą ir modernizuoti kariuomenę

Kinijos režimas siekia užsitikrinti prieigą prie vakarietiškų technologijų ir joms vystyti reikalingų žinių, nes tai padeda didinti Kinijos ekonomikos konkurencingumą ir spartinti šalies karinį modernizavimą. Savo poreikius ir konkrečias technologijų vystymo kryptis Kinija viešai deklaruoja strateginiuose dokumentuose ir planuose. Pavyzdžiui, plane „Made in China 2025“ numatyta, kad iki 2025 m. Kinija turi pasiekti proveržį dešimtyje aukštą pridėtinę vertę kuriančių sektorių, tokiose srityse kaip: naujosios informacinės, kosmoso ir aviacijos, geležinkelių technologijos, atsinaujinančioji energetika, biotechnologijos, elektronika, pramonės mašinų- robotų technologijos, laivybos pramonė, medicina, žemės ūkio pramonės įranga.

Informaciją apie Vakaruose vystomas technologijas Kinijos režimas renka ne tik šnipinėdamas, bet ir teisėtomis priemonėmis. Pekinas finansuoja bendrus mokslinius tyrimus su užsienio mokslininkais, su užsienio universitetais steigia bendras tyrimų laboratorijas, vykdo talentų pritraukimo į Kiniją programas, steigia jungtinio kapitalo įmones.

Kinija įgyvendina karinio ir civilinio sektoriaus sintezės strategiją, kurios vienas iš tikslų – integruoti civilinėje srityje kuriamas ir naudojamas technologijas Kinijos ginkluotosiose pajėgose. Prie šios strategijos įgyvendinimo prisideda ir dalis Kinijos universitetų (žr. lentelę), atliekančių tyrimus ginkluotės vystymo ir technologijų pritaikymo karyboje srityse. Dėl tarptautinio akademinio bendradarbiavimo galimybių tokio pobūdžio mokslo institucijas Kinijos režimas išnaudoja technologiniam šnipinėjimui ir užmaskuotam technologijų perėmimui. Dalis šių universitetų siekia megzti ryšius ir su Lietuvos mokslo institucijomis.

Labai tikėtina, kad, nepaisant suprastėjusių dvišalių santykių, Kinija išlieka suinteresuota Lietuvos mokslo pasiekimais, ypač tokiose srityse kaip lazeriai, puslaidininkiai, biotechnologijos. Kinijos mokslininkai labiausiai suinteresuoti vykdyti tyrimus su Lietuvos mokslininkais gamtos ir technologijų mokslų srityje, fizikos, astronomijos, chemijos, aplinkos ir medžiagų inžinerijos kryptyse. Tyrimai šiuose sektoriuose atitinka Kinijos strateginiuose dokumentuose numatytus prioritetus.

Labai tikėtina, kad su Kinijos gynybos pramone susiję universitetai sieks plėsti mokslinį bendradarbiavimą su Lietuva, pasirašyti bendradarbiavimo memorandumus, organizuoti bendrus tyrimus, steigti laboratorijas, vykdyti mokslininkų stažuotes ar mainų programas. Kinijos žvalgybos tarnybų veiklą reglamentuojantys teisės aktai įpareigoja užsienyje dirbančius ar besistažuojančius Kinijos mokslininkus ir studentus bendradarbiauti su Kinijos žvalgybos tarnybomis. Neatmestina, kad ir Lietuvos mokslo institucijų atstovai, dalyvaudami stažuotėse Kinijoje, tampa Kinijos žvalgybos tarnybų taikiniais.

Spausdinti print
+
Slapukų nustatymai
Būtinieji
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, mūsų sistemose negali būti išjungti.
Funkciniai
Šie slapukai suteikia galimybę pagerinti funkcionalumą ir suasmeninimą, pavyzdžiui, jie pagerina pateikiamo turinio formatą ir formą, nustato šrifto dydį ar svetainės elementų pozicijas. Jie gali būti įdiegti mūsų arba kitų tiekėjų, kurie teikia į mūsų puslapius įdėtas paslaugas. Jei neleisite šiems slapukams veikti, kai kurios ar visos minėtos funkcijos negalės tinkamai veikti. Funkciniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Statistiniai
Šie slapukai leidžia mums skaičiuoti apsilankymus ir lankytojų srauto šaltinius, kad galėtume matuoti ir gerinti svetainės veikimą. Pvz., pateikti skaitomiausią turinį pagal rubrikas, kategorijas. Visa šių slapukų informacija yra apibendrinta, todėl anoniminė. Jei neleisite šiems slapukams veikti, nežinosime, kad lankėtės mūsų puslapyje. Statistiniai slapukai šiuo metu nenaudojami.
Sutinku su visais Nesutinku su visais