Vykstant geopolitiniams lūžiams, įtampa Vidurio Rytuose išliks didelė
Po 2023 m. spalio 7 d. palestiniečių teroristinės grupuotės „Hamas“ surengtos atakos prieš Izraelį įtampa Vidurio Rytuose augo ir paskatino kitus geopolitinius lūžius regione. Izraelis, reaguodamas į nesiliaujančius Libano „Hezbollah“ išpuolius, surengė karinę operaciją prieš šią grupuotę. Jam pavyko sunaikinti ne tik didelę dalį jos arsenalo, bet ir likviduoti daugumą vadų, įskaitant lyderį Hassaną Nasrallah. Kaimyninėje Sirijoje 2024 m. pabaigoje sukilėliai atnaujino puolimą ir nuvertė šalį daugiau nei pusę amžiaus valdžiusį autoritarinį Assadų šeimos režimą, kurį iki tol rėmė Rusija ir Iranas.

Po šių įvykių drastiškai pasikeitė galios balansas Vidurio Rytuose. Susilpnėjo Irano ir jo vadovaujamos neoficialios koalicijos – „Pasipriešinimo ašies“ – pozicijos. Šios koalicijos galimybės kenkti Izraeliui ir Vakarų šalių interesams regione yra smarkiai suvaržytos.
Susilpninta proiranietiška stovykla, pasibaigęs pilietinis karas Sirijoje ir Izraelio paliaubos „Hamas“ bei „Hezbollah“ sudaro prielaidas didesniam stabilumui Vidurio Rytuose. Tačiau „Pasipriešinimo ašis“ nėra nugalėta ir, beveik neabejotina, ateityje vėl ieškos galimybių aktyviau konfrontuoti su Izraeliu ir Vakarais. Paliaubos Gazoje yra trapios ir nesprendžia giluminių ilgamečio konflikto priežasčių. Pilietinio karo nualintoje Sirijoje politinė ir saugumo situacija išlieka sudėtinga, atskirų sukilėlių grupuočių interesai ir vizijos dėl šalies ateities skiriasi. Dėl šių priežasčių įtampa Vidurio Rytuose artimoje perspektyvoje išliks didelė.