Dalies prorusiško elektorato konsolidavimas prorusiškoms politinėms jėgoms nepadėjo įgyti politinės įtakos
Per 2024 m. Lietuvoje vykusius rinkimus prorusiškas idėjas skleidė keli alternatyvios žiniasklaidos kanalai socialiniuose tinkluose, kuriuos administruoja prorusiškų pažiūrų Lietuvos visuomenės veikėjai ir tinklaraštininkai. Šie santykinai populiarūs kanalai padidino rinkimuose dalyvavusių prorusiškų kandidatų ir politinių jėgų žinomumą visuomenėje bei konsolidavo dalies prorusiško elektorato paramą. Žvalgybos vertinimu, tikėtina, kad prorusiškos jėgos 2024 m. mobilizavo šiuo metu didžiausią įmanomą prorusiškų rinkėjų skaičių. Vis dėlto tai nepadėjo prorusiškiems politiniams judėjimams įgyti įtakos politinių sprendimų priėmimui Lietuvoje.
Nesėkmingai pasirodę per 2024 m. vykusius rinkimus, prorusiški visuomenės veikėjai skleidė tikrovės neatitinkančius teiginius, kvestionuojančius rinkimų Lietuvoje teisėtumą, demokratiškumą ir skaidrumą. Žvalgybos vertinimu, šia veikla jie padėjo priešiškų valstybių – Rusijos ir Baltarusijos – propagandistams, kurie naratyvus apie neva Lietuvoje vykstančius nedemokratinius ir neteisėtus rinkimus naudoja Lietuvą diskredituojančiose informacinėse kampanijose.
Absoliuti dauguma Lietuvos visuomenės Rusiją vertina kaip grėsmę nacionaliniam saugumui, tačiau dalis šalies gyventojų pritaria agresyviai Rusijos vidaus ir užsienio politikai. Šios prorusiškos politinės nuostatos vertintinos ne kaip išorinė grėsmė, o kaip vidinis valstybės pažeidžiamumas. Žvalgybos duomenimis, nėra pagrindo tvirtinti, kad kai kurių gyventojų prorusiškos pažiūros, pasireiškusios ir balsavimu už prorusiškus kandidatus, susiformavo dėl tikslingų Rusijos įtakos operacijų, skirtų daryti poveikį rinkimams. Žvalgybos vertinimu, siekdama išlaikyti įtaką Vakaruose, Rusija orientuojasi į didžiausias valstybes arba į tas valstybes, kuriose prorusiškos politinės jėgos turi pastebimą politinę įtaką. Neatmestina, kad vidutinėje perspektyvoje Rusija sieks pasinaudoti šiuo Lietuvos visuomenės pažeidžiamumu, didindama įtaką Lietuvos politiniams procesams, ypač jei prorusiškos nuostatos taps populiaresnės visuomenėje.