Rusijos režimas vis labiau stebi visuomenę miestuose ir internete
Rusija kuria centralizuotą viešųjų vaizdo kamerų su veidų atpažinimo funkcija tinklą ir diegia dirbtinio intelekto (DI) įrankius interneto turiniui stebėti. Oficialiai stebėjimo sistemų plėtra grindžiama siekiu didinti piliečių saugumą, tačiau ji padeda Kremliui stebėti ir susekti režimui nepaklūstančius asmenis, pavyzdžiui, protestų dalyvius, cenzūruoti turinį internete ir užkirsti kelią opoziciniam judėjimui.
Rusijoje palaipsniui kuriamas masinio visuomenės sekimo modelis dažnai lyginamas su plačiausiai pasaulyje skaitmeninę kontrolę diegiančia Kinijos socialinių kreditų sistema. Įgyvendindama šią sistemą, Kinija naudoja įvairias skaitmenines technologijas, skirtas žmonėms kontroliuoti ir jų asmens duomenims analizuoti.

Viešųjų erdvių stebėjimas
Iki 2030 m. Rusijoje planuojama sujungti visas viešąsias vaizdo stebėjimo kameras su integruota veidų atpažinimo funkcija į centralizuotą duomenų saugojimo ir apdorojimo sistemą. Gautas vaizdo srautas bus analizuojamas naudojant veidų ir vaizdų atpažinimui skirtas DI sistemas. Rusijoje viešosiomis vaizdo kameromis yra stebimos žmonių susibūrimų vietos, keliai ir geležinkeliai. Be to, fiksuojami atskiri asmenys, taip siekiant sukurti biometrinių duomenų bazę, kurią savo tyrimams galėtų naudoti saugumo ir teisėsaugos tarnybos.
Veidų atpažinimo sistema naudojama ir Rusijos metro, kur ji integruota į mokėjimų sistemą „Face Pay“. Norėdamas susimokėti už metro paslaugas, asmuo turi susieti savo veido nuotrauką, banko sąskaitą ir metro kortelę. Maskvos metro stotyse pradėta taikyti „Face Pay“ sistema 2024 m. buvo diegiama dar šešiuose Rusijos miestuose. 2025 m. planuojama šią technologiją naudoti visose Rusijos metro stotyse.
Interneto stebėsena
Interneto stebėsenos sistema yra nuosekli rusiškojo interneto segmento „RuNet“ plano dalis, kuria režimas siekia atsiriboti nuo globalaus interneto ir sustiprinti vietinio interneto kontrolę.
Turiniui kontroliuoti naudojamos interneto stebėsenos sistemos, pavyzdžiui, DI paremta sistema „Oculus“. Ji gali atpažinti vaizdus, simbolius, veidus, analizuoti pokalbius internete, tekstą nuotraukose ir vaizdo įrašuose. „Oculus“ Rusijoje naudojama interneto svetainėse aptikti įstatymais draudžiamą turinį, pavyzdžiui, ekstremistinius ir proukrainietiškus naratyvus, informaciją apie nelegalius renginius ir sambūrius, taip pat su narkotikų, ginklų platinimu ar LGBT+ susijusią informaciją.