Išaugusi migrantų iš Centrinės bei Pietų Azijos bendruomenė ir piktnaudžiavimas galimybe atvykti, dirbti ar studijuoti Lietuvoje kelia saugumo rizikų
Per pastaruosius kelerius metus į Lietuvą atvykusių užsieniečių iš Centrinės Azijos skaičius išaugo daugiau nei dešimt kartų – 2024 m. pabaigoje siekė 24 tūkstančius. Kasmet tarp į Lietuvą atvykstančių Centrinės Azijos gyventojų nustatomi keli Lietuvos ir kitų ES šalių saugumui riziką keliantys asmenys. 2023–2024 m. grėsme valstybės saugumui paskelbti penki Centrinės Azijos valstybių piliečiai, dar penkiems dėl sąsajų su terorizmu rekomenduota neišduoti leidimų laikinai gyventi Lietuvoje ar vizų. Tarp į Lietuvą atvykusių migrantų iš Centrinės Azijos nustatomi pavieniai radikalių (antivakarietiškų ar antisemitinių) pažiūrų asmenys, tačiau asmenų, ketinančių įvykdyti teroristinius ar smurtinio pobūdžio aktus, nenustatyta.
Išaugęs musulmonų imigrantų skaičius Lietuvai kelia iššūkių – auganti musulmonų bendruomenė, tikėtina, susidurs su nepatogumais dėl nepakankamų vietų maldos namuose, kalbos barjero. Labai tikėtina, kad šios bendruomenės nariai sieks kurti atskirus ar neoficialius maldos namus, o į radikalizmą linkę asmenys, neatmestina, pradės burtis į uždaras grupes,kuriose, kaip žinoma iš kitų Europos valstybių patirties, didėja radikalizacijos tikimybė.
Dalis Centrinės ir Pietų Azijos šalių piliečių piktnaudžiauja galimybe legaliai atvykti, dirbti ar studijuoti Lietuvoje ir, pasinaudoję migracijos schemomis, keliauja į kitas ES valstybes. Užsienio šalių piliečiai dažniausiai piktnaudžiauja galimybe įsidarbinti Lietuvos logistikos įmonėse. Šios įmonės kviečia trečiųjų šalių piliečius, norinčius dirbti tolimųjų reisų vairuotojais, tačiau dalis užsieniečių, melagingai nurodę savo profesinę kvalifikaciją, po kelių mėnesių pakeičia darbą ir išvyksta į kitas Europos valstybes. Vis intensyviau piktnaudžiaujama ir galimybe studijuoti Lietuvoje – dalis į Lietuvos mokslo įstaigas įstojusių užsienio piliečių, migracijos schemų organizatorių apmokytų dalyvauti interviu ir pateikti reikiamus dokumentus, studijuoti Lietuvoje neketina, o gavę laikiną leidimą gyventi Lietuvoje išvyksta į kitas Europos šalis.
Fiksuojama atvejų, kai į Lietuvą studijuoti atvykę užsieniečiai patys pradėjo organizuoti kitų užsieniečių atvykimą. Tarp migracijos schemomis piktnaudžiavusių ir į Lietuvą atvykusių užsieniečių buvo nustatyta radikalių pažiūrų ir teistumą nuslėpusių asmenų. 2024 m. grėsme valstybės saugumui paskelbti du užsieniečiai, organizavę „pilkosios migracijos“ schemas.