Vilniaus apygardos teismas, išnagrinėjęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) bendradarbiaujant su Valstybės saugumo departamentu (VSD) tirtą bylą dėl sudarytų galimybių užsieniečiams fiktyviai išlaikyti lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, kaltais dėl prekybos poveikiu iš viso pripažino šešis asmenis.

Tarp šių asmenų yra buvusi Vilniaus rajono valstybinės kalbos mokėjimo ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos pagrindų egzaminų kvalifikavimo komisijos pirmininkė A. M., kuri taip pat pripažinta kalta ir dėl kyšininkavimo, bei buvusiai pirmininkei kyšį davusi ir dėl papirkimo nuteista J. P.

Teismas buvusiai komisijos pirmininkei A. M. skyrė 50 tūkst. eurų baudą, iš jos turėtų būti konfiskuoti ir kaip kyšis gauti 900 eurų, o J. P. skirta 40 tūkst. eurų bauda.

Anksčiau ne kartą teistam A. G., žadėjusiam paveikti teisėsaugos pareigūnus, kad būtų nutrauktas ikiteisminis tyrimas dėl komisijos pirmininkės veiksmų, teismas skyrė 3 metų realią laisvės atėmimo bausmę (subendrinus anksčiau skirtą nuosprendį, skirta galutinė 7 metų ir 6 mėn. laisvės atėmimo bausmė), iš jo turėtų būti konfiskuota 3,5 tūkst. eurų.

Trims užsienio piliečiams, siekusiems fiktyviai gauti išlaikytų egzaminų pažymėjimus, kurių reikia teikiant prašymus dėl leidimų nuolat gyventi Lietuvoje, skirtos baudos nuo 5 iki 12,5 tūkst. eurų.

Iš viso šioje byloje skirta daugiau kaip 115 tūkst. eurų baudų.

Ikiteisminį tyrimą šioje byloje atliko STT Vilniaus valdybos pareigūnai, tyrimui vadovavo ir valstybinį kaltinimą byloje palaikė Vilniaus apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras.

Bylos duomenimis, buvusi egzaminų kvalifikavimo komisijos pirmininkė per tarpininkus savo neteisėtais veiksmais sudarė galimybę užsieniečiams neteisėtai išlaikyti lietuvių kalbos mokėjimo ir Konstitucijos pagrindų egzaminus, reikalingus norint gauti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje.

Tyrimo metu surinkta pakankamai duomenų, patvirtinančių, kad už neteisėtą atlygį užsienio piliečiams buvo sudarytos sąlygos fiktyviai, faktiškai nelaikant, išlaikyti lietuvių kalbos ir Konstitucijos pagrindų egzaminus – jų rezultatus vertinti teigiamai, bei gauti šių egzaminų išlaikymo pažymėjimus, reikalingus teikiant prašymus Migracijos departamentui dėl leidimų nuolat gyventi Lietuvoje.