Ketvirtadienio vakarą gausiai auditorijai Istorinėje Lietuvos Respublikos prezidentūroje Kaune buvo pristatyta knyga „Lietuvos žvalgyba XX. a. viduryje ir antrojoje pusėje“.

Knyga įprasmina ne tik valstybei nusipelniusių Lietuvos žvalgybos pareigūnų atminimą, tačiau ir šiemet švenčiamą Lietuvos žvalgybos 100-metį. Tad dar daugiau įdomių istorinių faktų, nuotraukų ir dokumentų tik ką papildytą leidinį pristatė ne tik pats knygos autorius Severinas Vaitiekus, bet ir garsūs istorikai – specialiųjų tarnybų istorijos ekspertai dr. Arvydas Anušauskas ir dr. Ingrida Jakubavičienė.

Diskusiją moderavusi Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro istorikė dr. Monika Kareniauskaitė diskusijos dalyviams uždavė itin aktualių klausimų apie Lietuvos labui dirbusių ir žuvusių pareigūnų gyvenimo istorijas bei šių dienų žvalgybos darbo svarbą.

„To meto žvalgybos dokumentai rodo, kad sąšauka su dabartimi yra labai stipri. Ketvirtajame dešimtmetyje tie žmonės, kurie paminėti knygoje, išbandė visus metodus iš Vokietijos pusės, kurie dabar vadinami hibridiniais. Tai – papirkinėjimas, fake news ir panašiai. Tai priešų atžvilgiu išbandyta ir mūsiškių. Dabar tuos metodus Rusija taiko Lietuvoje“, – knygos puslapių aktualumą akcentavo A. Anušauskas.

Jis pabrėžė, kad Lietuvos žvalgyba puikiai dirbo ir anuomet, tačiau kaip ir šiomis dienomis, ne viskas priklauso tik nuo žvalgybos. Lietuvos saugumas – ir sprendimus priimančių politikų, ir piliečių rankose.

Pats autorius S. Vaitiekus renginio metu šmaikštavo, kad žvalgybos pareigūnų darbas nedėkingas ne tik dėl atsakomybės ir pavojų, kurie atsispindi ir jo parengtame leidinyje.

„Visuomenė dažniausiai sužino apie nesėkmingas operacijas, nes apie vykdomas sėkmingas viešai skelbti negalima. Todėl žvalgyba, ir dabartinis VSD, dažnai kenčia. O praeis kažkiek metų ir publika vėl sužinos apie gerus darbus“, – kalbėjo jis.

Knygai komplimentų negailėjo ir puikiai temą ištyrinėjusi istorikė I. Jakubavičienė.

„Knyga naudinga visiems, kurie nori žinoti tiesą, tikrus faktus. Neskaitykime paviršutiniškų straipsnių rėkiančiomis antraštėmis, kur iškraipyti faktai. Jei tikrai norite sužinoti apie saugumo pareigūnų likimus, kodėl jie buvo sušaudyti, ištremti į Sibirą ar net dalyvavo nusikaltimuose – atsiverskite šią knygą. Čia rasite kvalifikuotai pateiktus atsakymus“, – sakė ji.