Vos pasibaigus vienai, „WannaCry“ viruso sukeltų kibernetinių atakų lavinai, po pasaulį pasklido naujas virusas. „Petya“, veikiantis per operacinių sistemų „Microsoft“ programas (pvz., „Word“, „Excel“ dokumentus, PDF tipo failus), užšifruoja kompiuteryje esančius duomenis.

Virusai adresatams siunčiami elektroniniu paštu. Atidarius prie laiško prisegtą failą, paskleidžiamas kompiuterio duomenų šifravimo virusas. „Petya“ virusą išplatinę programišiai, kaip ir kitų panašių masinių kibernetinių atakų atveju, nukentėjusiųjų už duomenų iššifravimą prašo piniginės išpirkos.

Naujausias virusas pasiekė ir Lietuvą – buvo paveiktos ne vienos įmonės kompiuterinės sistemos. Tikėtina, kad artimiausiu metu panašių kibernetinių atakų bus sulaukta dar ne kartą.

Tiek privačiame sektoriuje dirbantys įvairių verslo kompanijų darbuotojai, tiek valstybės tarnautojai turėtų būtų supažindinti su kibernetinėmis grėsmėmis bei kibernetinio saugumo pagrindais.

 

 

Kaip apsisaugoti nuo kibernetinių atakų ir duomenų praradimo?

1. Jeigu jūsų kompiuteris įjungtas ir veikia puikiai, tačiau įtariate, kad yra užkrėstas, jokiu būtų neperkraukite jo. Virusas aktyvuojasi būtent po kompiuterio perkrovimo proceso;
2. Išsaugokite visus savo svarbius failus ir įrašykite į atskirą laikmeną ar kitą kompiuterį, nesusijusį su užkrėstu įrenginiu. Idealu, jei atsargines savo failų kopijas išsaugote operacinėje sistemoje;
3. Kad išjungtumėte viruso sukeltą duomenų šifravimo funkciją, turite savo kompiuteryje rankiniu būdu sukurti tik skaitymui skirtą rinkmeną: C:\Windows\perfc.dat;
4. Atsižvelgdami į savo „Windows“ programinės įrangos tipą, nuolat diekite atnaujinimus – taip užkirsite kelią programišiams pasinaudoti programinės įrangos pažeidžiamumais. Kiekvienai sistemai tinkantį atnaujinimo variantą galite rasti čia;
5. Įsitikinkite, kad kompiuteryje įdiegta antivirusinė programinė įranga veikia tinkamai ir nuolat geba atsinaujinti automatiškai. Jei iki šiol tuo nesirūpinote, įdiekite ar atnaujinkite antivirusinę programinę įrangą.
6. Siekiant sumažinti kompiuterio užsikrėtimo riziką, nežinomų adresatų siunčiamus elektroninius laiškus vertinkite kritiškai, neatidarykite prisegtų failų. Gavę laišką iš žinomo adresato, vis tiek elkitės apdairiai – įvertinkite ar tikrai turėjote sulaukti tam tikro laiško.
7. Nuolat pasidarykite visų svarbiausių duomenų atsargines kopijas.

Virusui jau užšifravus tam tikrus duomenis, galite pabandyti juos atkurti, naudodami programinės įrangos atkūrimo įrankius: Instrukcija ir naudingos nuorodos.

Šiuo metu kibernetinio saugumo tinklapiuose, tinklaraščiuose, socialiniame kanale „Youtube“ jau išplatinta daugybė medžiagos, kaip viruso užšifruotus failus galima iššifruoti nemokamai!