Valstybės saugumo departamento (VSD) pagrindinis tikslas – stiprinti Lietuvos Respublikos nacionalinį saugumą, renkant informaciją apie rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes, pateikiant ją nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms.  

VSD yra civilinė žvalgybos institucija, kuri žvalgybą ir kontržvalgybą vykdo visuomeninėje politinėje, ekonominėje, mokslo, technologijų, informacinės veiklos srityse.

Žvalgybos tikslas yra prognozuoti ir nustatyti rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes, kylančius iš užsienio ir galinčius turėti reikšmės valstybės suverenitetui, teritorijos neliečiamybei ir vientisumui, konstitucinei santvarkai, valstybės interesams, gynybinei ir ekonominei galiai.

Kontržvalgybos tikslas yra prognozuoti, nustatyti ir šalinti rizikos veiksnius, pavojus ir grėsmes, kylančius Lietuvos Respublikos viduje ir galinčius turėti įtakos visuomeniniams politiniams, ekonominiams procesams. Taip pat nustatyti užsienio valstybių žvalgybos, saugumo institucijų ir su jomis susijusių asmenų veiklą, galinčią pažeisti valstybės konstitucinę santvarką ir interesus. Valstybės saugumo departamentas yra pagrindinė kontržvalgybos institucija, turinti didelę patirtį užkardant priešiškų žvalgybos tarnybų veiklą. VSD taip pat organizuoja ir vykdo informacijos, sudarančios valstybės ar tarnybos paslaptį, apsaugą ir kontroliuoja, kaip tokia informacija yra saugoma Lietuvos Respublikos viduje ir Lietuvos Respublikos institucijose užsienyje.

VSD veiklos uždaviniai:

  • Vykdyti žvalgybą ir kontržvalgybą, tirti, analizuoti ir prognozuoti visuomeninius, politinius bei ekonominius procesus, susijusius su grėsmėmis nacionaliniam saugumui.
  • Laiku atskleisti veikas, keliančias grėsmę valstybės saugumui, suverenitetui, teritorijos neliečiamybei ir vientisumui, konstitucinei santvarkai, valstybės interesams, gynybinei ir ekonominei galiai.
  • Užkirsti kelią grėsmę ir rizikas nacionaliniam saugumui keliančioms veikoms ir jas šalinti įstatymų nustatyta tvarka.
  • Koordinuoti Lietuvos valstybės institucijų kovą su terorizmu.
  • Teikti žvalgybos, kontržvalgybos ir kitą nacionaliniam saugumui reikšmingą informaciją Seimui, Prezidentui, Vyriausybei, o prireikus ir kitoms kompetentingoms valstybės institucijoms.

VSD savo veiklą vykdo laikantis šių bendrųjų teisinių principų, kurie įtvirtinti Žvalgybos įstatyme:

  • teisėtumo;
  • pagarbos žmogaus teisėms ir pagrindinėms laisvėms;
  • visuomenės ir valstybės intereso viršenybės;
  • atskaitomybės valstybės aukščiausiosioms vadovaujančioms institucijoms, kurios vadovauja nacionalinio saugumo užtikrinimui.

Žvalgybos įstatyme numatyti ir specialieji žvalgybos institucijos veiklos principai:

  • politinio neutralumo – žvalgybos institucijos ir žvalgybos pareigūnai negali jiems suteiktų įgaliojimų panaudoti taip, kad savo aktyviais ar pasyviais veiksmais savavališkai įsiterptų į valstybėje vykstančius demokratinius procesus, dalyvautų priimant politinius sprendimus;
  • veiklos metodų neskelbtinumo – žvalgybos institucijų veiklos metodai yra nevieši ir jie negali būti atskleidžiami asmenims, nevykdantiems žvalgybos ir kontržvalgybos arba šios veiklos kontrolės ar koordinavimo;
  • savalaikiškumo – žvalgybos informacija nacionalinį saugumą užtikrinančioms institucijoms turi būti pateikiama per protingą terminą;
  • objektyvumo – žvalgybos informacija turi būti neiškraipyta ir nešališka;
  • aiškumo – žvalgybos informacija turi būti pateikiama taip, kad negalima būtų jos suvokti dviprasmiškai ir kitaip.

Vykdydamas žvalgybą ir kontržvalgybą VSD bendradarbiauja su kitomis valstybės institucijomis ir partneriais užsienyje – kitų valstybių žvalgybos ir saugumo institucijomis.

Svarbi VSD veiklos dalis yra ir grėsmių šalinimas – tais atvejais, kai tai įmanoma padaryti paties Departamento pajėgomis arba bendradarbiaujant su teisėsaugos ir kitomis kompetentingomis institucijomis.

Žvalgybą ir kontržvalgybą Lietuvoje taip pat vykdo Antrasis operatyvinių tarnybų departamentas prie Krašto apsaugos ministerijos, kuris renka informaciją karinėje ir gynybos srityje.

Valstybės saugumo departamento veiklos ataskaitos: 2022 m., 2021 m., 2020 m., 2019 m., 2018 m., 2017 m., 2016 m., 2015 m., 2014 m., 2013 m., 2012 m., 2011 m.