Žvalgybos pareigūnas Simonas

„Šeimos istorija čia mane atvedė. Antrasis pasaulinis karas smarkiai ir skaudžiai palietė mūsų šeimą. Ištremta, išblaškyta, palikta be nieko. Istorija tokia, kad vienas mūsų šeimos narys tarpukaryje ir antrojo karo priešaušryje dirbo Lietuvos žvalgyboje. Vokiečiai, atsitraukdami iš Lietuvos, išsivežė jį ir jis niekada daugiau nebesugrįžo. Mano mama gimė ir užaugo Sibire. Vienas prosenelis Sibire buvo sušaudytas. Atėjau dirbti į žvalgybą, nes nenoriu, kad tai pasikartotų. Niekada per amžių amžius.

Kai buvau moksleivis, atrodė, kad kariuomenė yra vienintelė vieta, kur galėčiau tarnauti ir ginti savo šalį. Tačiau ne tik kariai stovi tėvynės sargyboje. Žvalgo legenda šeimoje mane smarkiai paveikė. Skaičiau išlikusius dienoraščius, turiu tarpukario laikų nuotraukas. Turint idealą, kuriuo nori sekti, pasirinkti lengviau.

Besimokydamas paskutiniame kurse ir rašydamas bakalauro darbą, nusprendžiau dalyvauti atrankoje į Valstybės saugumo departamentą. Godžiai sekiau ir visas naujienas po Rusijos agresijos prieš Ukrainą. Supratau, kokia grėsmė kyla ir mums, norėjau prisidėti prie geresnės saugumo aplinkos kūrimo. Dabar jau tą galiu daryti savo įgūdžiais, žiniomis, kalbų mokėjimu. Netgi studijas tikslingai rinkausi įdomesnes, susijusias su man ir daugeliui lietuvių egzotišku regionu, nes man atrodė, kad Valstybės saugumo departamentas dairosi įdomesnių žmonių. Dirbdamas žvalgyboje turi būti žingeidus, smalsus, degti noru suprasti, kodėl kai kurie dalykai vyksta ir ką su tuo galima daryti, kad apsaugotume savo valstybės interesus. Svajonė išsipildė ir tarnauju tėvynės labui. Ar gali būti didesnė gyvenimo prasmė?“.

 

Žvalgybos pareigūnė Akvilė

Manau, geriausi dalykai gyvenime nutinka tuomet, kai nepuoselėji perdėtų lūkesčių, o tiesiog imi ir darai tai, ką nori pabandyti. Mano atveju taip ir nutiko. Atėjau su noru kuo greičiau pamatyti, pažinti, pajausti, kas ir kaip čia vyksta. Jau pirmąją darbo dieną maloniai nustebino šiltas kolektyvo priėmimas, profesionalumas, palaikymas ir teikiama pagalba.

Ilgą laiką dirbau vienoje įstaigoje ir supratau, jog patekau į komforto zoną ir atėjo metas pokyčiams. Neturėjau tikslo staiga išeiti bet kur, norėjau kandidatuoti ten, kur man iš tikrųjų pasirodys įdomu. Ėmiau ieškoti darbo pasiūlymų ir visai atsitiktinai atradau VSD interneto svetainę ir perskaičiau skyrelį apie atranką į tarnybą. Ypač akį patraukė ir intrigavo tai, kad buvo siūlomas labiausiai tavo asmenines ir profesines savybes, žinias ir gebėjimus atskleidžiantis darbas. Ir visiškai nebuvo svarbu, ką tu studijavai ir dirbai. Nenumaldomas alkis žinioms įvardintas kaip žvalgybos bendruomenę vienijantis bruožas, o man alkis žinioms irgi yra labai artimas.

Manęs netrikdė tai, kad apie žvalgybą žinau mažai. Tai tik dar labiau intrigavo, norėjosi pamatyti, kaip viskas atrodo iš vidaus ir tapti viso to dalimi. Dar dalyvavimo atrankoje metu supratau, kad ilgos ir kruopščiai apgalvotos atrankos procedūros sukurtos tam, kad čia patektų patys geriausi darbuotojai, tiek profesine, tiek asmenine prasme. Pradėjus dirbti tai pasitvirtino visu 100 proc. Aš žinau, kad esu tvirtos ir profesionalios komandos, kurią vienija bendri tikslai ir vertybės, dalis. Tai mane labai motyvuoja.

Mano kasdienis darbas – tai tarsi mozaika, susidedanti iš daug spalvotų detalių. Tai ir maksimaliai kokybiškas pavestų užduočių atlikimas, ir turimų žinių bei įgūdžių panaudojimas, ir bendradarbiavimas su kolegoms, ir mokymasis, naujų patirčių įgijimas, gilinimasis į įstaigos veiklos specifiką ir dar daug kitų dalykų.

 

Žvalgybos pareigūnas Lukas

Studijų metu atlikdamas praktiką vienoje iš valstybės institucijų išgirdau apie VSD, apie kurį tuo metu žinojau labai mažai. Pradėjau labiau domėtis, ieškojau informacijos apie žvalgybų darbą Lietuvoje ir užsienyje, tikslus, veiklos pobūdį. Ir štai aš po kelių metų darbo vienur esu ten, kur noriu būti. Tarnybą savo valstybei visada laikiau prasminga veikla, norėjau realizuoti save dinamiškoje aplinkoje, dirbti išties reikšmingą darbą. Darbas VSD ir yra apie tai. Juo labiau, kad saugi ir stipri valstybė man tuo pačiu siejasi ir su mano šeimos, mano artimųjų saugumu. Būtent dėl šių priežasčių, tikslas, kurio siekiu kasdien, yra nepriekaištingai atlikti savo pareigas.

Žvalgyboje reikalingi skirtingų patirčių ir savybių turintys asmenys. Mano vertinimu, viena svarbiausių žvalgo savybių yra smalsumas. Šiame darbe ne tik naudinga, bet ir būtina kelti klausimus, nes tik taip randami reikalingi atsakymai. Be to, darbas komandoje čia kritiškai svarbus. Tad tokios savybės kaip gebėjimas įsiklausyti ir aiškiai perteikti mintis bei idėjas yra itin reikalingos. Geras humoro jausmas, be abejonių, žvalgui taip pat labai praverčia.

Darbas žvalgyboje yra neabejotinai įdomus. Iššūkiai, su kuriais susiduria žvalgybos pareigūnai, verčia ieškoti nestandartinių sprendimų, pasitelkti vaizduotę. Man tai yra didelis darbo privalumas. Taip pat yra ir savirealizacijos galimybės. Šiame darbe galiu veikti tose srityse, kuriose, mano vertinimu, galiu geriausiai atsiskleisti. Galiausiai, dirbdamas VSD jaučiu pasididžiavimą, jog esu profesionalios ir savo valstybei atsidavusios bendruomenės narys.

Tam tikras uždarumas irgi yra viena iš šio darbo ypatybių, bet kitaip ir negalėtų būti. Stengiuosi atriboti darbą nuo laiko su šeima ir artimaisiais, laisvalaikio. Tai įmanoma – ne tarnybos metu susikoncentruoju į šeimą, kitas veiklas, o darbo tema paprasčiausiai nekalbama.

 

Žvalgybos pareigūnė Lina

Penkerius metus dirbau privačioje IT įmonėje, tačiau atėjo metas, kai pradėjau savęs klausti apie didesnę prasmę ir aukštesnius tikslus savo gyvenime. Taip susiklostė, kad išgirdau apie atranką į VSD ir nusprendžiau joje sudalyvauti. Jau per atrankos procesą yra patikrinama tavo motyvacija ir ji turi būti stipri nuo pat pradžių. Žinoma, čia svarbus ir vertybinis aspektas – pilietiškumas ir patriotiškumas, ištikimybė savo šaliai. Man tai niekada nebuvo svetima, tos vertybės skiepytos dar šeimoje, mokykloje.

IT sritis yra labai dinamiška ir nuolat besikeičianti. Žvalgyboje tos dinamikos yra dar daugiau. Čia tau suteikiami unikalūs įrankiai. Galimybė pamatyti tai, ko plika akimi niekada nepamatysi. Tavo pastangos turi būti nukreiptos ne siekti pasivyti, o būti žingsniu priekyje. Šie iššūkiai uždega.

Dirbant žvalgybos pareigūnu labai svarbu suprasti, kad čia nesiekiame asmeninių tikslų ir asmeninės šlovės. Čia tu esi didelio paveikslo dalis. Esi komandos dalis, kuri prieš akis turi vieną tikslą ir tam tikslui visi yra pasiryžę dirbti. Tačiau čia kiekvieno indėlis yra reikšmingas. Nėra nesvarbių ir nereikšmingų darbų. Tai suprasdamas turi savo darbą atlikti maksimaliai gerai. Tiesa, kad pamatytum rezultatą, reikia daug kantrybės, pastangų, ištvermės, pasiryžimo. Kur kas daugiau nei kitur. Tačiau žinau vardan ko tai darau – kad mūsų valstybė būtų saugi ir laisva.

 

Žvalgybos pareigūnas Matas

Man visada patiko politikos analizė. Kryptingai ėjau to link, studijavau viešąją politiką ir savo ateitį siejau su analitiko darbu. Iš pradžių dirbau viename institute, tačiau ten mano darbai nuguldavo į stalčių. Tai neuždegdavo akių.

Dabar žinau, kur akys užsidega, o darbai nugula ne į stalčių, o ant sprendimų priėmėjų stalo. Labai svarbu jausti, kad darai tai, kas yra svarbu ir reikalinga. Valstybės saugumo departamente aš tą jausmą turiu.

Šis darbas susijęs su didele atsakomybe. Bet žinojau, kad noriu ją prisiimti.

Darbas žvalgyboje orientuotas į rezultatą. Kad jį pasiektų, analitikui svarbu turėti struktūruotą mąstymą, gebėti įžvelgti priežastinius ryšius, valdyti didelius informacijos srautus, mokėti komunikuoti, gebėti priimti kritiką ir siekti kas dieną augti ir mokytis. Kas dar? Sveikas protas, sąžiningumas ir drąsa.

Tai, kad realiai gali prisidėti prie to, kad valstybė būtų stipresnė ir saugesnė. Tai, kad visada stovi priešakyje. Tai, kad tavo darbą vertina, jis reikalingas ir girdimas tų, kurie priima sprendimus. Tai, kad gali prisidėti formuojant tikrąjį suvokimą ir parodant realų grėsmių pasaulį, o ne tokį, kokį kiekvienas norime matyti. Šiandienos geopolitinių iššūkių, karo Ukrainoje fone dar giliau suvoki prasmę ir reikšmę to kantraus ir kruopštaus darbo, kurį dirbi kasdieną.

 

Žvalgybos pareigūnė Gabrielė

Profesorius Gudavičius yra kartą pasakęs, kad istorikams nutinka įvairiausios istorijos. Aš irgi pasakyčiau, kad man nutiko istorija su žvalgyba. Mane pakvietė dalyvauti atrankoje. Labai nustebau, niekada nebuvau susimąsčiusi apie darbą Valstybės saugumo departamente. Pirma mintis buvo, kad tai ne man, nes aš istorikė, matematikos nemoku, nebuvau niekada pirmūnė. Tačiau dirbant analitinį darbą žvalgyboje ne tik matematika svarbi. Pradžių pradžia – nestandartinis požiūris.

Pradėjusi dirbti Valstybės saugumo departamente gilinausi į propagandą, istorijos politiką. Gilinausi į tai, kaip istorija, iškraipoma tiesa ir faktai kitos valstybės rankose gali tapti įtakos įrankiu. Mačiau, kaip mano vertinimai ir piešiami scenarijai pasitvirtina. Tai didelis įkvėpimo šaltinis ir stiprus motyvacijos variklis.

Vėliau iš žvalgybos analitikos pasukau į kitą kryptį. Tokie karjeros posūkiai žvalgybos institucijoje – natūralus dalykas. Kiekvienas žmogus atsineša savo žinias ir gebėjimus, kiekviena profesija įneša naujas spalvas ir perspektyvas. Mūsų skirtumuose slypi ir mūsų pranašumas. Papildome vienas kitą, o kartu nuolat augame ir tobulėjame. Čia daug erdvės atskleisti save. Jaučiu malonumą prisiliesdama prie naujų dalykų. Ir to žvalgyboje niekada netrūks, nes žvalgybos pareigūnai gyvename nuolatinėje kaitoje ir dinamikoje.

 

Žvalgybos pareigūnas Andrius

Manau, kad mano kelias į žvalgybą prasidėjo nuo vaikystės svajonių, nuotykių filmų ir knygų. Žvalgyba atrodė įdomi, netikėta ir pilna nuotykių. Studijavau teisę, istoriją, išbandžiau save skirtingose srityse, bet įleidau šaknis žvalgybos institucijoje. Čia save realizuoju.

Šiame darbe mane motyvuoja tai, kad darau, kas įdomu ir svarbu. Žvalgyboje atsiveria gilesnis žinojimas, galimybė nuspėti ateities scenarijus. Stovime priešakinėse linijose. Žvalgybos informacija nulemia svarbius pokyčius, padeda suvokti grėsmes. Sakome, kad mums svarbiausi tie įvykiai, kurie galėjo įvykti, bet neįvyko.

Žvalgyba atveria beribes galimybes augti. Žvalgas – nuolat tobulėjantis žmogus.