Generalinė prokuratūra, Valstybės saugumo departamentas ir Lietuvos kriminalinės policijos biuras trečiadienį surengtos spaudos konferencijos metu paskelbė apie pradėtą ikiteisminį tyrimą, kurio pagrindu sulaikyti įtariami asmenys.

Su Lietuvos politiniu pasauliu siejami asmenys įtariami galimai vykdę nusikalstamą veiklą pagal Baudžiamojo kodekso 119 straipsnio 2 dalį – „Šnipinėjimą“.

Ilgą laiką vykdę žvalgybinį darbą Valstybės saugumo departamento pareigūnai nustatė, kad kontaktus su viena Rusijos Federacijos žvalgybos organizacija palaiko ir šios tarnybos užduotis Lietuvoje vykdo asmenys, kurie vienaip ar kitaip dalyvauja Lietuvoje įregistruotų politinių partijų veikloje.

Kaip patvirtino generalinis prokuroras Evaldas Pašilis, šių metų rudenį, įtariant nurodyta nusikalstama veika, sulaikytas Lietuvos Respublikos pilietis, žinomas politinis ir visuomenės veikėjas Algirdas Paleckis. Tarp sulaikytų asmenų – ir Rusijos Federacijos pilietis Valerijus Ivanovas.

„VSD pareigūnai taip pat nustatė, kad buvo vykdoma veikla, susijusi su užsienio valstybės žvalgybos organizacijos užduočių pobūdžiu ir tikslais. Tai galima įtarti iš gautų duomenų bei pastarojo meto įvykių.

 Šiuo metu byloje yra pakankamai duomenų, kurie leidžia manyti, kad RusijosFederacijos žvalgyba yra nusitaikiusi į ypatingai jautrias mūsų visuomenei sritis, temas ir procesus, ką rodo ir tarp jų esanti Sausio 13-osios byla“, – sakė Evaldas Pašilis. Kaip jis teigė, ikiteisminio tyrimo medžiagoje yra duomenų apie Rusijos Federacijos žvalgybos užduočių vykdymo epizodus, įvykius daugiau nei priešmetus.

 „Tai leidžia pagrįstai įtarti, kad ši nusikalstama veika vyko ilgą laiką,buvo sisteminga ir sąmoninga“, – sakė E. Pašilis.

Tačiau kaip pažymėjo prokuratūra, duomenų apie asmenis, sietinus su parlamentinėmis partijomis, byloje nėra.

Kaip teigė VSD direktorius Darius Jauniškis, su Lietuvos politine sistema siejami asmenys galimai siekė Rusijos Federacijai palankių, su Lietuvos nacionaliniu saugumu nesuderinamų tikslų.

„Valstybės saugumo departamentas ilgą laiką itin atsakingai rinko ir nuodugniai vertino bei analizavo informaciją, kurią perdavė Lietuvos kriminalinės policijos biurui. Nustatyta, kad galima šių asmenų veikla atitinka užsienio šalių žvalgybos veikimo būdus, metodus ir taktiką bei užsienio žvalgybą dominančią informaciją“, – konferencijos metu sakė D. Jauniškis.

Jo teigimu, šis atvejis patvirtina VSD ir AOTD „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinime“ išsakytus teiginius, kad Rusija aktyviai ir visomis priemonėmis siekia daryti įtaką kitų valstybių vidaus politiniams procesams.

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas teigė, kad vykdant ikiteisminį tyrimą, taikomi įvairūs kompleksiniai metodai ir sankcionuoti veiksmai.

„Atliktos kratos įtariamųjų asmenų gyvenamosiose vietose. Įtariami asmenys – Lietuvos Respublikos piliečiai, išskyrus vieną – Rusijos federacijos pilietį. Galiu patvirtinti, kad vienas iš sulaikytų asmenų yra Valerijus Ivanovas. Jam pareikšti kaltinimai dėl šaunamojo ginklo laikymo“, – sakė jis.

Kaip pranešta, ikiteisminio tyrimo byloje yra ir daugiau suimtų įtariamųjų, tačiau nei jų skaičius, nei tapatybė neatskleidžiama siekiant nepažeisti tyrimo interesų.