Vakarų valstybių žvalgybos tarnybos įvairiais aspektais reiškia susirūpinimą Rusijos ir Kinijos veiksmais bei turimais pajėgumais. Iš viešų pranešimų akivaizdu, kad nuožmi konkurencija vyksta internete, socialiniuose tinkluose ir „ant žemės“, tačiau veikimo būdai ir veikėjai keičiasi nedaug – Ukraina dažniau siekia atremti Rusijos tarnybų veiksmus, o JAV ir Jungtinė Karalystė susiduria su gana grėsmingu Kinijos šnipinėjimu.

Ukraina: kova socialiniuose tinkluose ir „ant žemės“

Ukrainos vidaus saugumo tarnyba (SBU) pranešė užkardžiusi Rusijos žvalgybos suburtą tinklą, turėjusį Ukrainos teritorijoje organizuoti įvairias sabotažo operacijas, rinkti įslaptintą informaciją apie karinės technikos judėjimą bei mobilizacijos lygį, ieškoti potencialių verbavimo taikinių Ukrainos kariuomenėje. Rusijos saugumo tarnybos (FSB) suburtas tinklas veikė Kijeve, Odesoje, Mykolajive, Žytomyre ir Černigove, FSB užverbuoti asmenys buvo mokomi iš rikiuotės išvesti Ukrainos ginkluotųjų pajėgų techniką.

Tuo metu Rusijos karinė žvalgyba (GRU) buvo aptikta Ukrainoje samdanti vietos gyventojus, kad šie administruotų propagandinius pokalbių ir naujienų kanalus Telegram platformoje. Ukrainos SBU duomenimis, užverbuoti asmenys anonimiškai administravo keliolika Telegram kanalų, kurių dalis yra gana populiarūs nacionaliniu, dalis – regioniniu mastu.

Šiuose pokalbių kanaluose buvo skleidžiamos naujienos, kuriomis sąmoningai siekta formuoti neigiamą auditorijos nuomonę apie Ukrainos valdžios institucijas ar demokratijos veikimo principus. Administruojantys žmonės visą savo veiklą koordinavo su Rusijos karine žvalgyba – derino žinučių turinį, gaudavo už tai atlygį.

Lenkijoje – diskusijos dėl medicininių duomenų

Pasak dienraščio Rzeczpospolita, Lenkijos vidaus saugumo agentūra (ABW) norėtų susipažinti su asmenų, siekiančių gauti ar pratęsti leidimą dirbti su įslaptinta informacija, medicininiais duomenimis. Tai apimtų ir duomenis apie psichikos sveikatą. Remdamasis neįvardijamo buvusio ABW pareigūno žodžiais, dienraštis rašo, kad anksčiau agentūra su psichikos sveikatą liečiančiais duomenimis susipažindavo tik išimties tvarka. Esą dažniausiai būdavo susipažįstama gavus tikrinamo asmens sutikimą ir tik ypatingais atvejais – neinformavus tikrinamo žmogaus.

Vis dėl to toks ABW siekis sukėlė diskusijas medikų bendruomenėje, taip pat tarp buvusio bei esamo žvalgybos ir saugumo tarnybų koordinatoriaus. Diskutuojama, ar įslaptintos informacijos apsauga išties turi pirmenybę, kad būtų pateisinama teikti duomenis apie asmens psichikos sveikatą.

Vokietijoje paprašyta leidimo stebėti politinę partiją

Vokietijos informacinėje erdvėje diskusijų sukėlė vidaus saugumo tarnybos BFK prašymas vidaus reikalų ministrui leisti taikyti žvalgybos priemones prieš dešiniojo politinio sparno partiją „Alternatyva Vokietijai“, nes jos veikloje regimi antikonstitucinės veiklos požymiai.

Pagal Vokietijos Konstituciją, jeigu būtų surinkti antikonstitucinės veiklos įrodymai, tuomet Federalinis Konstitucinis Teismas galėtų paskelbti šią politinę jėgą antikonstitucine, o jos veiklą uždrausti. Gavus leidimą taikyti žvalgybos metodus, prieš partiją galima naudoti pasiklausymo priemones, infiltruoti operatyvinius darbuotojus ir panašiai.

Kaip rašo Politico, praeityje Vokietijos vidaus saugumo tarnyba BFK yra dukart atlikusi analogiškus veiksmus prieš neonacistine vadintą politinę jėgą NPD, bet Federalinis Konstitucinis Teismas surinktus įrodymus įvertino kaip nepakankamus, kad partija būtų paskelbta antikonstitucine.

Atnaujinta 2021 m. kovo 18 d. Kelno teismas kovo 5-ąją laikinai suspendavo BFK taikomas sekimo priemones prieš partiją „Alternatyva Vokietijai“, nes šios partijos atstovai pateikė du skundus, tad kol jie nebus išnagrinėti, tol vidaus saugumo tarnyba negali taikyti jokių numatytų priemonių.

Kinija skverbiasi į Vakarus

Didžioji Britanija per 2020 metus iš šalies išsiuntė tris Kinijos saugumo ministerijos pareigūnus, kurie dirbo apsimetę žurnalistais, o JAV neseniai buvo nuteista mokslininkė, ketinusi parduoti Pekinui informaciją apie medicininius tyrimus.

Pasak The Telegraph, Jungtinėje Karalystėje su žurnalistine priedanga dirbusius Kinijos žvalgybos pareigūnus atskleidė britų saugumo tarnyba MI5.

Manoma, kad Didžiojoje Britanijoje veikiančios Kinijos naujienų agentūros, kuriose dirbo žurnalistais apsimetę kinų žvalgybos pareigūnai, žinojo apie tikrąją šių asmenų priklausomybę.

Tuo tarpu JAV buvo nuteista mokslininkė, kuri Amerikoje dešimtmetį dirbo ties biologinių dalelių – egzosomų – tyrimais, padedančiais identifikuoti įvairaus pobūdžio ligas, tarp jų ir vėžį, bet Kinijoje turėjo įkūrusi kompaniją ir ketino pardavinėti egzosomų tyrimų rinkinius. Mokslininkė taip pat dalyvavo Kinijos vyriausybės talentų programose, jos mokslinę veiklą rėmė įvairios Kinijos institucijos.

JAV nacionalinis kontržvalgybos ir saugumo centras (NCSC) viešai perspėja apie Kinijos šnipinėjimą medicinos srityje ir iš to kylančias grėsmes. Manoma, kad pastaraisiais metais Kinijos žvalgybos tarnybos sugebėjo pavogti milijonus biometrinių JAV gyventojų duomenų ir pasinaudodamos saugumo spragomis prieina prie informacijos apie gyventojų sveikatą. Baiminamasi, kad pasinaudodama turimais duomenimis Kinija gali vykdyti aukšto lygio sekimą, panašų į tokį, kuris vykdoma Kinijos Sindziango provincijoje prieš musulmonų uigūrų populiaciją. Manoma, kad Kinija taip pat galėtų panaudoti šią informaciją šantažuodama viešus ir neviešus asmenis dėl psichikos ligų ar turimų priklausomybių.