Šiandien, spalio 5 d., prasidėjo projektas „Žvalgas savaitei“, kurį įgyvendina Valstybės saugumo departamentas (VSD) bendradarbiaudamas su Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutu (VU TSPMI). Prie projekto prisijungė ir tarptautiniai partneriai – Europos žvalgybos koledžas ir  „La Fabrique Defense“.

Projekte dalyvaujanti akademinė bendruomenė susipažins su Lietuvos, regiono ir globaliais saugumo iššūkiais, žvalgybos veiklos ypatumais, taip pat VSD vaidmeniu užtikrinant Lietuvos nacionalinį saugumą. Studentams paskaitas skaitys ekspertai iš VSD, NATO, Europos žvalgybos koledžo.

„Nacionalinių ir globalių saugumo grėsmių paveikslas nuolat keičiasi, o šiuolaikinės grėsmės praranda aiškius atpažinimo ženklus. Šis projektas bus iššūkis, bet kartu ir galimybė jo dalyviams pasinerti į žvalgybos pasaulį, ugdyti gebėjimus atpažinti visokio pobūdžio grėsmes, o prireikus – jas atremti. Mūsų valstybės stiprybė – atsakingi ir sąmoningi žmonės. Kartu linkiu, kad ši nauja patirtis suteiktų drąsos ir įkvėpimo jaunajai kartai ieškoti savo profesinio kelio žvalgybos srityje, panaudoti savo talentą ir žinias, kuriant saugią valstybę ir ginant ją nuo priešiškų jėgų“, – sveikindamas projekto dalyvius kalbėjo VSD direktorius Darius Jauniškis.  

Projekte dalyvauja daugiau nei 50 politikos mokslus studijuojančių studentų, kurie atliks analitinius-žvalgybinius darbus skirtingomis temomis, susijusiomis su naujai iškylančiomis grėsmėmis valstybių nacionaliniam ir tarptautiniam saugumui. Šios praktinės užduotys leis studentams iš arčiau susipažinti su ypač svarbų analitinį darbą atliekančių žvalgybos pareigūnų kasdiene veikla.

 „Šiandieniniame pasaulyje, kuriame nuolat vyksta įvairūs pokyčiai, o juose susiorientuoti tampa vis sudėtingiau, žvalgybos darbas įgyja dar didesnės svarbos – su žvalgybos teorija bei praktika itin aktualu susipažinti studentams, besimokantiems tarptautinės politikos. Teorijos ir praktikos derinimas leidžia VU TSPMI paruošti puikius analitikus, todėl didžiuojamės šiuo jau antrą kartą vykstančiu projektu, padedančiu studentams gilinti analitinius įgūdžius žvalgybos kontekste. Džiaugiamės bendradarbiavimu su VSD bei tarptautiniais partneriais ir garbiais projekto svečiais –  NATO Generalinio sekretoriaus padėjėju žvalgybos ir saugumo klausimais David Cattler bei Europos gynybos koledžo direktore Yasmine Gouédard“, – renginio atidaryme kalbėjo Margarita Šešelgytė, VU TSPMI direktorė.

Europos žvalgybos koledžo vadovė Y. Gouédard sveikinimo kalboje pažymėjo, kad koledžo tikslas yra prisidėti prie bendros strateginės kultūros Europoje atsiradimo,o naujų grėsmių ir iššūkių akivaizdoje, patirtis, kurią studentai įgyja tokių projektų kaip „Žvalgas savaitei“ metu, yra unikali ir labai vertinga.

 “La Fabrique Défense“ atstovė Audrey Solvar kalbėjo, kad organizacija skatina Europos strateginės kultūros plėtrą tarp jaunimo bendruomenės. „Džiaugiamės galėdami prisijungti prie tokių projektų, kurie didina informuotumą apie žvalgybos institucijas bei tarptautinį saugumą, o kartu stiprina ir tarptautinį bendradarbiavimą“, – sakė A. Solvar. 

Studentų atliktus analitinius projektus vertins ir geriausius darbus atrinks komisija, kurią sudarys atstovai iš VSD, VU TSPMI ir Europos žvalgybos koledžo. Projekto laimėtojai dalyvaus „La Fabrique Défense” organizuojamoje tarptautinėje konferencijoje Prancūzijoje.

Didelio studentų susidomėjimo ir akademinės bendruomenės palaikymo sulaukęs projektas „Žvalgas savaitei“ inicijuotas 2019 m. Tai yra vienas iš renginių, skirtų Lietuvos žvalgų dienai, kuri minima kasmet spalio 27 d.