Vadinamieji „suverenai“, kuriais esantys skelbiasi ir savo vaikus iš valstybės laikinos globos pagrobę sutuoktiniai, vadovaujasi valstybės teisėtumą neigiančia antivalstybine ekstremistine ideologija.

„Suverenais“ pasiskelbę asmenys nepripažįsta valstybės institucijų sprendimų ir yra įsitikinę, kad gali nevykdyti teisės aktuose įtvirtintų gyventojų pareigų. 

Nuosekliai laikantis „suverenų“ idėjų neįmanoma išvengti konfliktų su valstybės institucijomis, galinčių peraugti į smurtinius susidūrimus, ypač su policijos pareigūnais. Kai kurie „suverenai“ Lietuvoje pasižymi agresyvia retorika, linkę nevykdyti teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų, yra ideologiškai palankūs Rusijos ir Baltarusijos režimams.

Per pandemiją „suverenų“ judėjimas išpopuliarėjo, nes sukėlė iliuziją, kad tampant „suverenais“ galima išvengti pandemijos ribojimų. Panaikinus per pandemiją įvestus ribojimus „suverenų“ idėjų populiarumas sumažėjo, tikėtina, kad judėjimo narių skaičius Lietuvoje neauga, tačiau kai kurie jų toliau aktyviai konfliktuoja su valstybės institucijomis.

Įvairiose valstybėse skirtingas „suverenų“ grupes vienija valstybės institucijų nepripažinimas ir įstatymų atmetimas. Tapę „suverenais“ jie atsisako piliečio pareigų (pvz., mokėti mokesčius) ir valstybės išduotų dokumentų, nutraukia sutartis, nepripažįsta teismų sprendimų (dažnai nemoka baudų) ir taip nesėkmingai bando išvengti laisvės atėmimo bausmių, gamina savo dokumentus ir kitus institucijų išduodamus ženklus (dažnai automobilio valstybinius numerius), neteisėtai užvaldo nenaudojamą žemę ar nekilnojamąjį turtą, bando legaliai ar nelegaliai įsigyti ginklų.

„Suverenai“ dažnai pasižymi agresyviu elgesiu, provokuoja ir įžeidinėja valstybės institucijų atstovus, užsiima „popieriniu terorizmu“ (beprasmiu ir ilgalaikiu susirašinėjimu ar bylinėjimusi su valstybės institucijomis), nevykdo teisėtų policijos pareigūnų reikalavimų. Agresyvus elgesys kartais virsta „suverenų“ įvykdytais smurtiniais išpuoliais, riaušių sukėlimu ir teroristiniais aktais.

„Suverenų“, taip pat „gyvų žmonių“, „laisvų žmonių“ judėjimas kilo JAV 20 amžiaus antrojoje pusėje, vėliau išplito kitose valstybėse (JAV veikia daugiau nei 300 tūkst. „suverenų“, Vokietijoje – apie 20 tūkst.).

Lietuvoje save su suverenais tapatina keletas šimtų gyventojų, aktyviau veikia keliasdešimt SSRS (arba LTSR) piliečiais save laikančių „suverenų“. Kai kurie jų viešai reiškia nostalgiją sovietmečiui, pagarbą sovietų kariams skirtiems monumentams, anksčiau bendradarbiavo su prokremliškais propagandistais Lietuvoje, vyko į Baltarusiją „gerinti“ dvišalių santykių ir teigiamai atsiliepė apie šį režimą.

„Suverenai“ Lietuvoje taip pat siekia nutraukti ryšius su valstybės institucijomis ir privačiomis kompanijomis (pvz., uždaro sąskaitas bankuose), gamina savo ir grąžina valstybės išduotus dokumentus ir ženklus (pvz., valstybinius automobilio numerius), aktyviai užsiima „popieriniu terorizmu“. Prasidėjus pandemijai kai kurie save „suverenais“ laikantys asmenys buvo nubausti dėl ribojimų nesilaikymo ir teisėtų pareigūnų reikalavimų nevykdymo.

VSD, bendradarbiaudamas su partnerių tarnybomis, nuolat renka ir analizuoja informaciją apie politinio ekstremizmo ideologijas propaguojančius judėjimus Lietuvoje ir kitose Vakarų valstybėse. Nuo 2021 m., kai šalyje pastebimai išaugo „suverenais“ save laikančių asmenų skaičius bei aktyvumas, apie šiame judėjime vykstančius procesus VSD informaciją teikia sprendimų priėmėjams ir teisėsaugos institucijoms.