Artėjančios Žvalgų dienos proga Valstybės saugumo departamente lankėsi ir žvalgybos bendruomenę sveikino Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda. 

„Žinau, kad Jūsų ligšiolinę sėkmę lemia nesibaigiančios darbo valandos, kruopštūs tyrimai, begalinis ryžtas, pasišventimas ir noras siekti tobulybės. Todėl šiandien noriu pasakyti: ačiū už Jūsų tarnybą, žvalgai“, – sveikindamas su profesine švente kalbėjo Prezidentas. Jis pažymėjo, kad šiuos metus galima pavadinti geopolitinių žaizdų atsinaujinimo metais ir Lietuvos piliečiams kaip niekad reikia žvalgybos kaip skydo nuo politinio ekstremizmo, terorizmo, išorinio politinio kišimosi, ekonominio manipuliavimo ir pačių įvairiausių nacionalinio saugumo grėsmių.

Šventinio minėjimo metu Valstybės saugumo departamento direktorius Darius Jauniškis kalbėjo, kad Lietuvos žvalgyba, kaip ir kitų Vakarų valstybių žvalgybos institucijos, ir bendrai visuomenės susiduria su dideliais iššūkiais, pradedant priešiškų valstybių veikla ir baigiant valstybių sienomis neapsiribojančiomis krizėmis, tokiomis kaip klimato kaita, pandemijos, kibernetinės grėsmės. 

„Visa tai mus verčia prisitaikyti prie naujos realybės. Šis grėsmingas laikmetis yra tarsi kvietimas Vakarų pasauliui peržiūrėti savo vertybes, pasidaryti pasirinkimus tarp sotesnio ar vertybiškai tvirtesnio gyvenimo. Šiandien žvalgyba ir kontržvalgyba yra ypatingai svarbi ir jos vaidmuo – padėti sprendimų priėmėjams suprasti aplink vykstančius procesus ir priimti teisingus sprendimus“, – sakė VSD vadovas D. Jauniškis.

Dėkodamas žvalgų bendruomenei, kuri vykdo tylią, bet ypatingai svarbią misiją, VSD vadovas palinkėjo šiandieninių grėsmių ir pavojų akivaizdoje išlikti susitelkusiai, drąsiai, ryžtingai ir kūrybingai.

Žvalgų diena minima spalio 27-ąją diena. Šiemet yra švenčiamos 105-osios Lietuvos žvalgybos įkūrimo metinės. 1918 m. spalio 27 d. buvo įkurta kariuomenėje veikusi slaptoji tarnyba, kuri vėliau pavadinta Žvalgybos skyriumi. 

Lietuvos Respublikos Prezidento Gitano Nausėdos sveikinimas Žvalgų dienos proga

Sveiki, žvalgai!

Sveikinu Jus visus artėjančios profesinės šventės proga.

Kasmet Žvalgų diena leidžia apibendrinti prabėgusius metus iš žvalgybos perspektyvos, įvertinti didžiausias grėsmes, iššūkius ir nuveiktus darbus. Šiemet prie bendro paveikslo prisidėjo dar ir graži sukaktis, apibrėžianti Lietuvos žvalgybos tapatybę.

Praėjusią žiemą minėjome įspūdingos operacijos, Klaipėdos prijungimo prie Lietuvos, 100-ąsias metines. Visai neseniai pasitikome ir pagerbėme Lietuvą pasiekusius šios operacijos vado Jono Polovinsko-Budrio ir jo žmonos palaikus.

Man, tikram klaipėdiečiui, Klaipėdos prijungimas – nepaprastai reikšmingas įvykis. Jis taip pat liudija, kad 5-aisiais savo egzistavimo metais tarpukario Lietuvos žvalgyba buvo pajėgi įgyvendinti itin sudėtingą ir rizikingą operaciją, plačiau atvėrusią šaliai vartus į jūrą.

Ši sėkmė pirmiausia buvo Jono Polovinsko-Budrio ir visų operacijoje dalyvavusių žvalgų nuopelnas. Pademonstravę išskirtinę drąsą, didelį norą, misijos supratimą, išradingumą ir organizuotumą, jie tikrai aukštai iškėlė kokybės kartelę. Ir vėliau jų pavyzdys įkvėpė Lietuvos žvalgybą, kuriai tarpukariu teko kovoti su tiek daug priešų, turint nedaug draugų.

105-ieji moderniosios Lietuvos žvalgybos metai taip pat nebuvo lengvi. Jei praėjusius galėjome vadinti karo Ukrainoje, tai šiuos – geopolitinių žaizdų atsinaujinimo metais.

Smurtas grįžo plačiu lanku nuo Balkanų iki Pietų Kaukazo ir Artimųjų Rytų; taip pat esame per žingsnį nuo rimtos eskalacijos Pietryčių Azijoje. Grįžta imigracijos spaudimas Europai, kyla terorizmo grėsmės lygis. Vėl pažeistos kritinės komunikacijos linijos Baltijos jūros dugne. Ir net kai atrodė, kad kaimyniniai režimai mūsų nebenustebins, mums teko aiškintis „Vagnerio“ galvažudžių planus ir branduolinius pajėgumus Baltarusijoje.

Kaip ir ankstesniais kartais, Lietuvos valstybei buvo reikalinga žvalgyba, kad visa tai šiek tiek anksčiau pamatytume, suprastume ir tinkamai pasiruoštume.

Tampa vis akivaizdžiau, kad gyvename didelių geopolitinių sukrėtimų laikotarpiu. Tarptautinė sistema negeba atliepti besikeičiančios galios pusiausvyros, užtikrinti tarptautinio saugumo ir taikos.

Mūsų akivaizdoje keičiasi pasaulis. Jame bus daugiau galios politikos, nacionalinių interesų ir konkurencijos, taisyklių laužymo ir perrašinėjimo, karo. Nesulaikomai grįžta grynoji geopolitika ir geoekonomika. Ir visa tai vyksta didžiulio technologinio virsmo, iš pagrindų keičiančio mūsų visų kasdienybę, kontekste.

Akivaizdu, kad toks pasaulis bus mažiau saugus visiems, bet visų pirma – mažesnėms valstybėms. Iššūkių bus dar daugiau ir sudėtingesnių.

Todėl ir 106-aisiais Lietuvos žvalgybos metais, žvalgantis į artėjantį 110-ąjį jubiliejų, negaliu Jums pažadėti lengvos tarnybos. Jei nebūsite greiti, veržlūs ir aštrūs – geriausi, kokie galite būti, – žala gali būti skausminga ar net neatitaisoma.

Šiomis dienomis, kai svyruoja net legendinėmis laikomų tarnybų reputacija, Lietuvos piliečiams kaip niekad reikia Jūsų kaip skydo nuo politinio ekstremizmo, terorizmo, išorinio politinio kišimosi, ekonominio manipuliavimo ir pačių įvairiausių viešojo saugumo grėsmių.

Žinau, kad Jūsų ligšiolinę sėkmę lemia nesibaigiančios darbo valandos, kruopštūs tyrimai, begalinis ryžtas, pasišventimas ir noras siekti tobulybės.

Todėl šiandien noriu pasakyti: ačiū už Jūsų tarnybą, žvalgai. Būkite geriausi. Gražios Jums šventės!