Artėjant gegužės 9-ajai neatmestinos provokacijos

Pastaruoju metu su Kremliaus režimu susiję subjektai prieš Lietuvą ir kitas Baltijos valstybes aktyviai vykdo psichologines-informacines operacijas, kurios apima ir kinetinius veiksmus, kai tikslingai daromi įvairaus pobūdžio teisės aktų pažeidimai.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) atkreipia dėmesį, kad šios operacijos pasižymi agresyvumu, siekiant paveikti visuomenes, jas įbauginti, kelti paniką ir trikdyti valstybės institucijų darbą.

Pažymėtina, kad informacinių-psichologinių atakų kampanijos įprastai remiasi įvykiais, kurie tuo metu yra aktualūs atakuojamose šalyse, o naratyvams kurti naudojamos visuomenei svarbios temos ir reikšmingos istorinės datos. Pernai antisovietiniam pasipriešinimui atminti skirti paminklai Baltijos šalyse tikslingai išniekinti gegužės 9 d. išvakarėse, kai Rusijoje švenčiama vadinamoji „pergalės diena“. Žvalgybos vertinimu, artimiausioje perspektyvoje panašaus pobūdžio išpuolių ar provokacijų tikimybė prieš įvairius objektus Lietuvoje išlieka padidėjusi.

VSD dar kartą atkreipia dėmesį, kad priešiškos tarnybos siekia įvairiais būdais verbuoti Lietuvos ir kitų Baltijos šalių gyventojus, kuriuos vėliau galėtų išnaudoti tokioms provokacijoms ar išpuoliams vykdyti. Vis dažniau tam pasitelkiami socialiniai tinklai, kuriuose nuolat atsiranda skelbimai, skelbiantys, kad ieškoma asmenų, sutiksiančių už tam tikrą mokestį šnipinėti, pavyzdžiui, fotografuoti strateginės svarbos infrastruktūrą ar karinius objektus ir rinkti duomenis apie asmenis, vykdyti sabotažo ar vandalizmo aktus.

Socialiniuose tinkluose pamačius skelbimus, kuriuose siūlomas finansinis atlygis už vandalizmo aktų ir kitų teisės aktų pažeidimų vykdymą Lietuvoje, raginame nedelsiant apie tai pranešti VSD.